اهمیت و نقش مالیات­ ها در رونق تولید-پشتیبانی ها – مانع زدایی ها
چاپ مطلب

در دنیای امروز، مسائل اقتصادی در عرصه­ های بین ­المللی نقش مهمی را ایفا می­ کند و از آنجائی که قدرت هر جامعه و کشوری به قدرت اقتصادی و تولیدی آن بستگی دارد، از این­ رو دولتمردان و کارگزاران می­ بایست در این راستا قدم­ های بلندی برداشته و با اتخاذ سیاست ­های مناسب به برطرف نمودن بیماری­ های مزمن اقتصادی نظیر بالا بودن نرخ بیکاری، تورم، رکود و ... همت گماشته و با حمایت ­های وسیع از تولیدات ملی کشور، موجبات پیشرفت و توسعه را فراهم نمایند.
ما در این یادداشت قصد داریم تا نگاهی به نقش مالیات در طرح موضوع رونق تولید- پشتیبانی ها، مانع زدایی ها که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال انتخاب شد را مورد بررسی قرار دهیم چرا که بر این باوریم که اخذ بموقع مالیات و شفافیت مالیاتی، یکی از راهکار های پشتیبانی و مانع زدایی از تولید می باشد.
مهمترین مانع ریشه‌ای در مسیر تولید، وجود کسب‌وکارهای موازی غیرمولد یا سوداگری‌های نامولد در کشور است که سود بسیار بالاتری نسبت به کار تولیدی دارند. آزاد بودن سوداگری‌های نامولد در ایران در بازارهای مسکن، ارز، خودرو، طلا، زمین و ... باعث شده است که کمتر کسی برای تولید و سرمایه‌گذاری انگیزه داشته باشد. در همه اقتصادهای سالم، سوداگری‌های نامولد با اعمال انواع مالیات‌ها سرکوب و نقره‌ داغ می‌کنند و با اعمال مالیات‌های سنگین بر این سوداگری‌ها، از تولید حمایت می‌کنند.
حال به اهمیت نقش مالیات در تولید می پردازیم چرا که مالیات یکی از عوامل موثر بر فضای کسب و کار است و بر شکل گیری فعالیت های کسب و کار تاثیرگذار،عواید حاصل از مالیات می‌تواند صرف ایجاد زیرساخت‌های تولیدی و بهبود تکنولوژی گردد که هم زمینه‌ساز افزایش تولید و اشتغال خواهد بود و هم موجب کاهش هزینه تولید و بالا رفتن بهره‌وری کل در جامعه می‌شود.
ملاحظه می ­شود که نقش مالیات در حمایت از تولیدات داخلی بسیار چشمگیر بوده زیرا که اولا با افزایش مالیات برکالاها ی وارداتی می­ توان به رونق هر چه بیشتر تولیدات داخلی مبادرت نموده و ثانیا با حمایت اثر تولیدات داخلی وافزایش آن، منابع درآمدی قابل توجهی از محل مالیات عاید دولت می­ گردد.
وقتی تولید کنندگان مشاهده کنند که مالیات آنها به‌گونه‌ای مناسب صرف خدمات رفاهی و افزایش سطح زندگی آنها می‌شود (مثل خدمات آموزشی، بهداشتی، حمل و نقل عمومی...) در واقع دادن مالیات را به‌مثابه کاهش درآمد درنظر نمی‌گیرند بلکه تصور آن است که در قبال خدمت ضروری هزینه‌اش را پرداخت می‌کنند .
اگر بخواهیم اهمیت و نقش مالیات­ ها در تولید و توسعه اقتصادی را برشماریم به پنج مورد اساسی میرسیم که عبارتند از:
اول: مالیات­ها عامل موثر جهت مقابله با تقاضای اضافی برای کالاهای مصرفی هستند که در نتیجه پیشرفت و رفاه اقتصادی ایجاد می­ شوند.
دوم: یکی از مهم­ ترین اهداف اخذ مالیات­ ها، کاهش شکاف بین درآمدهای طبقات ثروتمند و طبقات فقیر است.
سوم: در یک کشور در حال توسعه، مالیات­ ها موثرترین وسیله جهت انتقال منابع به بخش دولتی و هدایت آنها به سمت طرح ­های تولیدی است.
چهارم: مالیات­ها باید بتواند روند سرمایه­ گذاری در اقتصاد را اصلاح کند.
پنجم: مالیات­ های مستقیم با نرخ­ های تصاعدی می­ تواند از طریق افزایش مصارف عمومی و هزینه ­های سرمایه ­گذاری به طور معکوس بر انگیزه ­های پس انداز و سرمایه­ گذاری تاثیر بگذارد.
اصلاح نظام مالیاتی از دیگر اقدامات لازم برای رشد تولید، حمایت و مانع زدایی محسوب میشود. در کشور حجم فرار مالیاتی بسیار زیاد است که از 35 تا 60 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. اصلاح نطام مالیاتی با ایجاد سیستم یکپارچه مالیات و الکترونیکی شدن پرونده های مالیاتی و اتصال آن ها به حساب های بانکی و سیستم مجوز دهی میتواند علاوه بر ایجاد شفافیت باعث سهولت و افزایش دقت در ساختار تولید شود.
در کشورهای توسعه یافته کارکرد درست نظام مالیاتی به‌عنوان یکی از منابع اصلی درآمد دولت حاصل سال‌ها کارکرد مناسب دولت و کسب اعتبار در بین مردم است.


تاریخ یادداشت: 1400/03/17
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی