پایانه های فروشگاهی ابزار اجرای عدالت مالیاتی
چاپ مطلب

عدالت یکی از دغدغه‌های اولیه و همیشگی بشر است که از طلوع جوامع انسانی به درجات و شیوه‌های گوناگون اندیشمندان را به خود مشغول کرده است. عدالت اقتصادی یکی از دلالت‌های مفهوم عدالت اجتماعی است که حتی می‌تواند به‌عنوان تمام ابعاد عدالت اجتماعی نگریسته شود; چراکه تمایلات، منابع، شرایط و رقابت بین افراد را می‌توان بابیان اقتصادی نیز توضیح داد. یکی از ارکان عدالت اقتصادی، عدالت مالیاتی است، زیرا عدالت مالیات نه‌تنها متضمن ایجاد درآمد دولت‌هاست، بلکه منجر به مهم‌ترین هدف وصول مالیات که اصل تعدیل ثروت و عدالت اقتصادی است، می‌شود.
امروزه دولت‏ها برای ایجاد عدالت مالیاتی، وظایف گوناگونی به عهده می‏گیرند. قوانین اقتصادی و مالیاتی را کنترل و تعیین می‏کنند و بر اجرای درست این قوانین نظارت می‏کنند اما اجرای همه این موارد شرط کافی برای برقراری عدالت مالیاتی در جامعه نیست; زیرا آنچه از همه این ابزارها در تعادل اقتصادی و تأمین عدالت مالیاتی نقش مهم‌تر دارد، وجود شفافیت اطلاعات اقتصادی و دسترسی به این اطلاعات است; درواقع یکی از مهم‌ترین هدف‌های شفافیت اقتصادی، ایجاد عدالت مالیاتی از طریق باز توزیع واقعی ثروت در جامعه است.
عدم شفافیت اقتصادی راه را برای تحقق عدالت می‌بندد; چراکه اطلاعات شفاف در هر حوزه‏ای اولین لازمه اجرای عدالت است. نبود شفافیت اقتصادی به معنای وجود فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی است که هم خارج از چتر مالیاتی است و هم به دلیل خارج بودن از حوزه‌های نظارتی، منشأ بسیاری از مفاسد و فعالیت‌های اقتصادی ناسالم است. درنتیجه پیش‌نیاز عدالت مالیاتی یک سیستم اطلاعاتی جامع است. چراکه با نبود اطلاعات جامع، عدالت مالیاتی ایجاد نمی‏شود. راه‌حل رفع این مشکل، ایجاد شفافیت در اقتصاد و دسترسی نظام مالیاتی به این اطلاعات شفاف است.
بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور، با پیاده‌سازی پایانه های فروشگاهی یک بستر منظم و سیستماتیک را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور راه‌اندازی کرده است. چراکه هدف از این طرح شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی، هوشمند کردن نظام مالیاتی در کشور، تحقق عدالت مالیاتی و تکریم و رعایت حقوق شهروندان است.
پایانه های فروشگاهی یک نظام اطلاعات عملکرد مالی مودیان بخصوص در حوزه فروش است که اطلاعات مالی، پولی و معاملاتی اشخاص حقیقی و حقوقی را در اختیار نظام مالیاتی قرار می دهد. پایانه های فروشگاهی به‌عنوان یکی از ابزارهای اساسی نظام مالیاتی محسوب می‌شود، چراکه موفقیت هر نظام مالیاتی تا حد زیادی در گروه میزان توسعه سامانه اطلاعاتی آن است. سامانه ای که اطلاعات شفاف را در اختیار نظام مالیاتی قرار می‌دهد و این اطلاعات را نظام‌مند ‌می‌کند.
اما تنها طراحی و پیاده‌سازی این سیستم در نظام مالیاتی ضامن ایجاد یک نظام شفاف اقتصادی و عادلانه نخواهد بود، بلکه علاوه بر اطلاعات ناشی از این سامانه، نظام مالیاتی نیازمند دادهای خام و اطلاعات هویتی و مالی دیگر دستگاه ها برای انجام امور خود است; چرا که جهت شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، اطلاعاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی باید در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد.
از این رو، بر اساس ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات موردنیاز نظام مالیاتی را در اختیاردارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، موظف‌اند اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
ازاین‌رو سازمان امور مالیاتی کشور تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری هوشمندانه از سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی و همچنین همکاری همه نهادهای کشور بستر و امکانات لازم را جهت تسهیل انجام امور مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی را فراهم آورد.
در یک نگاه کلی می‌توان گفت سازمان امور مالیاتی کشور، با طراحی و اجرای این سامانه ها در نظام مالیاتی یک بستر هوشمند را برای رعایت عدالت مالیاتی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور راه‌اندازی کرده است. چراکه هدف از قوانین مالیاتی، شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی، نظام‌مند کردن نظام مالیاتی در کشور، تحقق عدالت مالیاتی است.


تاریخ یادداشت: 1400/04/14
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی