مدیرکل امور مالیاتی گیلان عنوان کرد
تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی گیلان در سال 99

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، از تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی استان گیلان در سال 99 خبر داد و گفت: در این سال بالغ بر 332 میلیارد تومان به حساب شهرداری ها، دهیاری ها و فرمانداری های استان واریز شده است.
محسن محمدی پور مدیر کل امورمالیاتی استان گیلان در گفت وگوی نوروزی با ایسنا، ضمن قدردانی از مودیان مالیاتی و مجموعه همکاران اداره کل امور مالیاتی استان گیلان به جهت تلاش های آنان در سال 99 علیرغم شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: ادارات مالیاتی در روزهای سخت سال 99 همواره فعال بودند و با وجود ابتلای حدود 50 نفر از مجموعه امور مالیاتی استان به بیماری کرونا، کار ارائه خدمت به مردم متوقف نشد.
وی از تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی استان گیلان در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: 136 هزار اظهارنامه حقیقی در سال 98 (بابت عملکرد سال 97) و 141 هزار اظهارنامه حقیقی در سال 99 (بابت عملکرد سال 98) توسط مودیان مالیاتی تسلیم شده است.
مدیرکل امور مالیاتی گیلان افزود: بیش از 61 هزار اظهارنامه عملکرد 98 صاحبان مشاغل در استان براساس تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم به صورت توافق با مودی قطعی شد.
محمدی پور، تعداد اظهارنامه های حقوقی سال 98 را 9100 و سال 99 را 9250 مورد دانست و گفت: همچنین نزدیک به 30 هزار اظهارنامه صاحبان املاک اجاری در سال 98 و بیش از 31 هزار اظهارنامه در سال 99 داشتیم که در تمامی این منابع شاهد افزایش تعداد اظهارنامه ها بودیم.
وی با بیان اینکه برای اولین بار و با اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم در سال گذشته برای عملکرد سال 98 در سطح کشور نزدیک به 70 درصد اظهارنامه های مالیاتی بدون رسیدگی و بر مبنای الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی مورد پذیرش قرار گرفت، تصریح کرد: این دستاورد در سایه اجرای پروژه های طرح جامع مالیاتی و حرکت نظام مالیاتی به سمت هوشمندسازی به دست آمده است.
مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با بیان اینکه افراد برای دریافت دستگاه های کارتخوان و درگاه های فروش اینترنتی ملزم به ثبت نام در نظام مالیاتی هستند، خاطرنشان کرد: مودیان باید بدانند که ثبت نام در نظام مالیاتی لزوما به این معنی نیست که مشمول پرداخت مالیات خواهند شد; برای مثال در عملکرد سال 97 بیش از 38 هزار نفر از صاحبان مشاغل در استان با انجام تکالیف قانونی خود از پرداخت مالیات معاف شدند.
وی با اشاره به واریز حدود 266 میلیارد تومان از محل عوارض ارزش افزوده به حساب شهرداری ها، دهیاری ها و فرمانداری های استان گیلان در سال 98 یادآور شد: از این مبلغ، بیش از 75 میلیارد تومان سهم شهرداری رشت بوده است.
محمدی پور اضافه کرد: در سال 99 نیز بالغ بر 332 میلیارد تومان به حساب شهرداری ها، دهیاری ها و فرمانداری های استان واریز شده که از این مبلغ نیز نزدیک به 100 میلیارد تومان مربوط به شهرداری رشت است.
وی با اشاره به اهمیت پروژه ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی، متذکر شد: مودیان می توانند جهت فعال کردن امکان «ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی» با مراجعه به سامانه ثبت نام سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی «درخواست استفاده از خدمات الکترونیکی ابلاغ و مدیریت درخواست ها» اقدام کنند.
مدیرکل امور مالیاتی گیلان اظهار کرد: طبق قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان کلیه صاحبان مشاغل اعم از صنفی و غیرصنفی و اشخاص حقوقی مشمول ثبت نام در سامانه مودیان و استفاده از پایانه های فروشگاهی هستند.
محمدی پور تاکید کرد: سامانه گزارش فرار مالیاتی در سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس «www.intamedia.ir» و همچنین مرکز ارتباط مردمی اداره کل امور مالیاتی استان گیلان با شماره تماس 1526آماده دریافت گزارشات، شکایات، انتقادات و پیشنهادات شهروندان است.
وی در پایان ضمن تبریک آغاز سال جدید ابراز امیدواری کرد که سال جدید سالی توأم با موفقیتهای بزرگ همراه با سلامتی برای مردم ایران باشد.

تاریخ خبر: 1400/01/16
کلمات کلیدی: