مروری بر فرهنگ مالیاتی
ارتقاء فرهنگ مالیاتی موثرترین شیوه افزایش درآمدهای مالیاتی به شمار می‌رود زیرا شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی به رشد فرهنگ مالیاتی وترویج فرهنگ مالیاتی به رشد درآمدهای دولت می‌انجامد. در توسعه فرهنگ مالیاتی، ا باید ضرورت دریافت و مصرف مالیات برای مردم تبیین شود و بستری به وجود ‌آید که مردم خود از مزایای پرداخت مالیات آگاه و بهره‌مند شوند و به این نتیجه برسند که پرداخت مالیات، موجب توسعه و پیشرفت و آبادانی کشور محسوب می شود. درواقع تلاش در جهت ایجاد یک فرهنگ مالیاتی پیشرو و قوی در کشور می‌تواند تأثیر مهمی در کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمدهای دولت و ایجاد سیاست‌های پولی و مالی مناسب داشته باشد که نتیجه آن افزایش عدالت اجتماعی و رفاه عمومی باشد.
‌ تحقق اهداف اقتصادی دولت به خصوص در بحث مالیات، نیازمند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و مردم باید در خصوص نحوه دریافت مالیات، هزینه نمودن و میزان تاثیرگذاری آن بر اقتصاد و عمران و آبادانی کشور اطلاعات و شناخت کافی داشته باشند. با فرهنگ سازی مالیاتی این باور توسعه می یابد که با پرداخت مالیات، دولت بهتر می تواند خدمات خود را ارائه دهد و در حقیقت وصول کامل مالیات، گام مهمی در راستای تحقق سیاست اقتصادی دولت است، آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
قوانین ومقررات باید طوری تنظیم شود که متناسب با شرایط فعلی جامعه باشد وافراد با میل ورغبت بیشتری مالیات بپردازند واحساس کنند که این پول خودشان نیست، بلکه دینی است که به مردم وجامعه دارند.
آشنایی مردم از چگونگی به مصرف رساندن وجوه مالیات در پروژه ها وهزینه های عمومی از راه های کاهش فرار مالیاتی است . اگر چنین حسی در مردم یک کشور به وجود آید که گرفتن مالیات به وسیله ی دولت تنها برای ساختن فردایی بهتر برای آن ها و فرزندانشان است، آن وقت معضلی به نام فرار مالیاتی برای دولت وجود نخواهد داشت.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


تاریخ یادداشت: 1400/03/23
کلمات کلیدی: