اهمیت استفاده از پایانه های فروشگاهی
نظارت بر فعالیت های اقتصادی مشاغل و صاحبان خدمت، دارایی و فعالیت اقتصادی شهروندان نه تنها حق دولت هاست است، بلکه از وظایف آن ها محسوب می شود تا از این راه سلامت اقتصادی جامعه تامین و تضمین شود . با توجه به اهمیت دریافت مالیات بر اساس اطلاعات دقیق که لازمه تحقق عدالت به محسوب می شود، سازوکارها و ابزارهای مختلف برای دستیابی به این مهم مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مهمترین این سازوکارها استفاده از پایانه های فروشگاهی است که از این طریق با ایجاد بسترهای قانونی لازم زمینه مناسب برای تقویت یک نظام مالیاتی هوشمند فراهم می شود. اهمیت رصد دقیق تراکنش‌های مالی با هدف شفافیت و عدالت مالیاتی در میان خدمات و مشاغل مختلف سبب شده است کشورها به روش های یکسانی برای دستیابی به این هدف روی بیاورند. یکی از این روش ها الزامی کردن استفاده از پایانه‌های فروشگاهی است. بیش از یک قرن است در کشورها، فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل خرده‌فروشی از این پایانه ها استفاده می کنند و در هر دوره بنا بر برخی شرایط موجود و فناوری‌های رایج، تغییراتی در آنها رخ داده ‌است. امروزه در کشورهای پیشرفته، پایانه های فروشگاهی به مجهزترین فناوری‌ های رایانه‌‌ای و برخط مجهز شده‌‌اند . با توجه به نقش مهم پایانه های فروشگاهی در ارتقای اقتصاد کشور، اسفند ماه سال 1394 لایحه‌ای با عنوان «نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه‌های فروشگاهی» به مجلس ارائه شد. مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 21 مهر ماه 1398 «قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» را تصویب کرد. بر اساس این قانون که در تاریخ 18 آبان 1398برای اجرا به بانک مرکزی ابلاغ شد.
بر اساس قانون یاد شده، رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (pos) ، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد پایانه فروشگاهی محسوب می شود. در این قانون، خرده فروشی ها، واحدهای صنفی و کلیه اشخاصی که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند موظفند علاوه بر عضویت در سامانه مودیان، از پایانه های فروشگاهی استفاده کنند. در این قانون آمده است مودیانی که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط نیستند، تکلیفی برای استفاده از پایانه فروشگاهی ندارند اما موظفند صورتحساب های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند.
ایجاد کمترین تداخل در کسب ‌وکار صاحبان مشاغل، حفظ حریم شخصی اطلاعات مودیان با استفاده از بستری امن، فراهم کردن داده‌های موردنیاز برای استفاده سایر دستگاه‌های اجرایی کشور، ایجاد فضای رقابتی و سالم فعالیت های اقتصادی در بستری آزاد و قانونمند، خارج کردن کسب‌وکارها از حالت انحصاری و در نهایت، جلوگیری از قاچاق ،کسب‌وکارهای پنهان و فرارمالیاتی از مزایای به‌کارگیری پایانه فروشگاهی است.
سازمان امورمالیاتی با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و شفافیتی که این قانون در فعالیت های اقتصادی ایجاد می کند، زمینه ساز ارتقای عدالت، شفافیت و رشد اقتصادی کشور خواهد بود که این عوامل منجر به هوشمندسازی نظام مالیتی و درنتیجه رعایت حقوق شهروندان و رضایت ایشان می شود.


تاریخ یادداشت: 1400/03/23
کلمات کلیدی: