تجربه هفتاد ساله تایوانی ها در بخت آزمایی با رسیدهای خرید - قسمت دوم
https://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_Invoice_lottery

https://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_Invoice_lottery

ادامه از قسمت اول
چنانکه در قسمت قبل اشاره شد، تایوانی ها از سال 1951 می توانند با رسیدهایی که بابت خریدهای بالای 200 هزار دلار تایوان دریافت کرده اند در قرعه کشی سراسری که دولت این کشور برگزار می کند شرکت کنند و برنده مبالغ هنگفتی به عنوان جایزه شوند.
برندگان قرعه کشی بدین شکل انتخاب می شوند که ابتدا یک کد هشت رقمی ویژه برای جایزه 10 میلیون دلاری (دلار تایوان) و یک کد هشت رقمی ویژه نیز برای جایزه دو میلیون دلاری اعلام می شود. سپس سه کد هشت رقمی برای جایزه 200 هزار دلاری اعلام می شود. کسانی که 8 رقم کدشان با یکی از این سه کد اعلام شما مطابقت داشته باشند برنده 200 هزار دلار تایوان می شوند. اگر 7 رقم آخر کدشان شبیه کدهای اعلام شده باشد برنده جایزه 40 هزار دلاری می شوند. اگر شش رقم آخر کدشان با کدهای اعلامی مطابقت داشته باشد برنده 10 هزار دلار می شوند. جایزه ای 4 هزار دلاری نیز نصیب کسانی می شود که پنج رقم آخر کدشان با کدهای اعلامی مطابقت داشته باشد. کسانی نیز که چهار رقم آخر کدشان چهار رقم آخر کدهای اعلامی یکسان باشد نیز 1000 دلار تایوان به عنوان جایزه دریافت می کنند. 200 دلار تایوان نیز نصیب کسانی می شود که سه رقم آخر کدشان با سه رقم آخر کدهای اعلامی مطابقت داشته باشد.
در این قرعه کشی دو کد سه رقمی دیگر نیز اعلام می شود و کسانی که سه رقم آخر کدشان با کدهای سه رقمی اعلامی مطابقت داشته باشد نیز برنده 200 دلار تایوان خواهند شد.
دریافت جایزه توسط برندگان دارای شرایطی است که در صورت عدم رعایت آنها جایزه به فرد برنده تعلق نخواهد گرفت. از جمله این شرایط این است که در رسیدی که کد آن به عنوان برنده اعلام شده است می بایست مقدار دقیق فروش درج شده باشد. اگر خریدار یا به عبارتی دارنده رسید جزء نهادهای دولتی، شرکت های دولتی، مدارس دولتی، واحدهای نظامی و یا شخص حقوقی (شرکت ها) باشد مستحق دریافت جایزه نخواهد بود.
همچنین مبلغ 20 درصد از کل مبلغ جایزه به عنوان مالیات کسر خواهد شد. البته برندگان جوایز 1000 و 200 دلاری از این مالیات معاف هستند.
برگزاری این شکل از بخت آزمایی علاوه بر اینکه به افزایش شفافیت فعالیت های خرده فروشی و افزایش درآمد مالیاتی دولت کمک کرده است، نظر کسب و کارهایی را که با مصرف کننده نهایی سر و کار دارند نیز جلب کرده است. هم اکنون بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای اعلام کرده اند که حاضرند رسیدهایی را که در قرعه کشی برنده شده اند از برندگان خریداری کنند و در ازای آن کالا یا خدمات به آنها تحویل دهند.
البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که حجم انبوه رسیدهای کاغذی که هر ساله چاپ می شود به چالش مهمی برای تایوان تبدیل شده است. بر اساس آمار، هم اکنون سالانه بیش از 11.5 میلیارد رسید چاپی در این کشور صادر می شود که دولت می‏کوشد رفته رفته آنها را با رسیدهای الکترونیک جایگزین کند.
وزارت امور مالی تایوان از سال 2006 نیز اجرای سیستم صدور رسیدهای الکترونیک را شروع کرده و موفقیت هایی را در زمینه کاهش حجم رسیدهای کاغذی به دست آورده است.
وزیر امور مالی تایوان چندی پیش پیش بینی کرده بود اگر بتوانند 8 میلیارد رسید چاپی را با رسیدهای الکترونیک جایگزین کنند 80 هزار اصله درخت را از خطر قطع شدن نجات خواهند داد.


تاریخ یادداشت: 1400/04/12
کلمات کلیدی: